KKTC

 • Eğitim Bilgileri
 • Üniversite Bilgileri
 • Maddi Giderler
 • Alınması Gerekenler
 • İletişim
 • Başvur
Eğitim Bilgileri

MEDRESE VE UYGULANAN PROGRAM BİLGİLERİ


• Kıbrıs Lefkoşa da külliyemiz bulunmaktadır. Külliyemizin içinde 2 şer kişilik ferah odalar,30 kişilik kütüphanemiz, yemekhane, fuaye alanı, etkinlik alanı(masa tenisi, akıl oyunları langırt…), spor salonu ve konferans salonları yapımları devam etmekle birlikte hemen yan tarafın da resmi camimiz bulunmaktadır.,
• Külliyemiz merkez de bulunup okul ringlerine 6-7 dk yürüme mesafesindedir.
• Medresemizde günlük 1 saat manevi program yapılmakla birlikte yetişmek isteyen kardeşlerle özel çalışmalar yapılmaktadır. (kıraat,hadis-siyer okumaları,imanı mevzuların mütaalaları,hızlı okuma çalışmaları vb.)
• Sene içinde Kıbrıs gezisi ve Türkiye turları yapılmaktadır.
• Medresede kalan kardeşler özel sene içinde Türkiye’den alanlarında uzman hocalar getirtip farklı alanlarda sunumlar yapmaktadır.

Üniversite Bilgileri

Kıbrıs genelinde toplam 15 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan biri yarı devlet diğerleri özeldir.

 

Ada Kent üniversitesi
Ada Kent Üniversitesi, merkezi İstanbul’da bulunan Avrupa Eğitim Grubu’nun 2015 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurduğu eğitim yatırımıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomik, bilimsel, sosyal ve kültürel gelişmesine önemli katkılar sağlayan Ada Kent Üniversitesi, yerleşkesinin bulunduğu Gazimağusa’da sivil toplum kuruluşları, özel ve resmi kurumlarla güçlü bir işbirliği içine girerek kısa zamanda kentin eğitim ve kültür merkezi haline gelmiştir.

Web Adresi

http://adakent.edu.tr/

Akdeniz Karpaz Üniversitesi


Akdeniz Karpaz Üniversitesi, evrensel boyutta bilimsel araştırmalar ve uygulamalarla iş dünyasının Ar-Ge merkezi olarak toplumun refahına katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede öğrencilerin iş deneyimi edinmesine yönelik “Üretim içinde Eğitim" programı ile uygulamalarında yetkin, çevreye ve topluma duyarlı, etik değerlere saygılı, kendini sürekli yenileyen lider insan kaynağı yetiştirilmesi için çaba gösterilmektedir.

Web Adresi

https://www.akdeniz.edu.tr

Doğu Akdeniz Üniversitesi


Doğu Akdeniz Üniversitesi, 1979 yılında temelleri atılmış Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulan bir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak faaliyete geçti. Yine aynı yıl Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İnşaat, Elektrik ve Makine Mühendisliği bölümlerinde toplam 105 öğrenciyle, üç yıl sürecek eğitim programını başlattı. 1985 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye Cumhuriyeti (TC) hükümetleri KKTC'de "Doğu Akdeniz Üniversitesi" adında bir üniversite kurulması konusunda görüş birliğine vardı. Bu çerçevede Doğu Akdeniz Üniversitesi adını alarak bir devlet-vakıf üniversitesine dönüştürüldü.

Web Sitesi

https://www.emu.edu.tr/tr

Girne Üniversitesi


Girne Üniversitesi, “Uluslararası nitelikte eğitim altyapısı ile objektif düşünebilen, sorgulayan, araştıran, bilgi ve değer üreten, yaratıcı, etik ve ahlaki değerlere önem veren, toplumsal sorumluluk bilincine sahip mezunlar yetiştirmek” misyonu ile kurulan Girne Üniversitesi’nin, eğitim ve öğretim temelleri, kardeş üniversite Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kıbrıs’ta ilk Denizcilik Fakültesi’nin kurulmasına ilişkin alt yapısının 1978 yılında şekillenerek hayata geçmesine ve 35 yıllık deneyimine dayanmaktadır.

Web Sitesi

https://kyrenia.edu.tr/

Girne Amerikan Üniversitesi


Girne Amerikan Üniversitesi, 1985'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulmuş olan vakıf üniversitedir. Üniversite (GAÜ) kampüsü Girne kentindedir.

Web Sitesi

https://www.gau.edu.tr/

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi


Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Kampüsü sürekli büyümekte olan, akademik-idari personeli ve öğrencileri ile çok kültürlü ve sıcakkanlı büyük bir aileyi bünyesinde barından, yenilikçi ve modern yapısı ile sizlere renkli ve güvenilir bir ortam sunmaktadır. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ana kampüsü, adanın en turistik yerlerinden biri olarak bilinen Lefkoşa kentinin tam merkezi bölgesinde Surlariçi Arabahmet bölgesinde konumlandırılmıştır. Lefkoşa kentinde tarih adeta modern yapılaşma ile birleşmiştir.

Web Sitesi

https://www.auc.edu.tr/

Kıbrıs İlim Üniversitesi


Kıbrıs İlim Üniversitesi 2013 yılında kurulmuştur. Kuruluşunu takiben hızlı bir büyüme süreci yaşayan üniversite, 2014 yılından itibaren öğrenci kabul etmeye başlayarak kısa sürede KKTC, Türkiye ve yurtdışında tanınan ve tercih edilen bir yükseköğretim kurumu hüviyetine kavuşmuştur.

Üniversite, Girne’de limana ve şehir merkezine yakın bir alanda bulunan modern  kampüsü ile KKTC, Türkiye ve farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerine, çağdaş eğitim müfredatı ile  Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir.

Web sitesi

https://www.csu.edu.tr/tr/anasayfa/

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi


Lefkoşa’da 2014 yılında kurulan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (KISBÜ), 2019-2020 öğretim yılında 4 fakülte ve 1 meslek yüksekokulunda 11 program ile eğitim-öğretim vermeye devam etmektedir.

1000 öğrencisi, 16 öğrenci kulübüyle gelişen, genç ve dinamik bir üniversite hedefiyle yıl içerisinde birçok faaliyete imza atan KISBÜ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin en sosyal üniversitelerinden birisidir.

Web sitesi

https://kstu.edu.tr/

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi

   Web sitesi

   https://kktc.asbu.edu.tr/

10)Uluslararası Final Üniversitesi

Final, Türkiye’de 40 yıla yaklaşan bir süredir eğitim-öğretim faaliyeti yapmaktadır. Şimdiye kadar 415 eğitim kurumu ile anaokulundan liseye her kademede öğrenci yetiştirmiştir. Final Eğitim Kurumları’nda eğitim almış dört milyonu aşkın genç hayallerine ulaşmıştır. Bünyesinde bu amaca hizmet eden 12 bin öğretmen görev almaktadır. Final, dergi ve kitap yayıncılığında da Türkiye’nin en etkin markalarından biridir. Bütün bu faaliyetlerine ek olarak, 2015 yılında Uluslararası Final Üniversitesi’ni kurmuş, böylelikle eğitim yelpazesine yükseköğrenim faaliyetlerini de dâhil etmiştir.

Web sitesi

https://www.final.edu.tr/

12) Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Türkiye, KKTC ve çevre ülkelerdeki yabancı dilde eğitim veren üniversitelere doğan ihtiyaç ve İngiliz dilinde eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarına ilginin artması sonucunda, beş yıllık bir çalışma ön çalışma sonrası, 1997'de Lefkoşa'da kurulmuştur. T.C. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından daha ilk yıldan tüm bölümlerine denklik alarak ÖSYM kılavuzuna dahil edilmiştir.

Web sitesi

https://www.ciu.edu.tr/

13) Netkent Akdeniz araştırma ve bilim üniversitesi

Web sitesi

https://www.netkent.edu.tr/

14) Yakın Doğu Üniversitesi

1988 yılında KKTC Milli Eğitim Bakanlığının 17/1986 sayılı Milli Eğitim Yasasına bağlı olarak Bakanlar Kurulu onayı ile Lefkoşa da kurulmuştur. Bugün 50'ye yakın ülkeden gelen öğrencileriyle, uluslararası bir kimlikte; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin başkenti Lefkoşa da etkinlik gösteren bir yükseköğretim kurumudur.

Yakın Doğu Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği'ne (EUA), UNESCO bünyesindeki Dünya Üniversiteler Birliği'ne (IAU) ve İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu'na (FUIW) tam üyedir.

Çağdaş bir kampüs alanı içerisinde yapılanmış olan Yakın Doğu Üniversitesi, bütün fakülteleri, yüksekokulları, enstitüleri, laboratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, kütüphanesi, yurtları, olimpik kapalı …

Web sitesi

https://neu.edu.tr/

15) Lefke Avrupa Üniversitesi

KKTC bulunan bir vakıf üniversitesidir. Üniversite, 1989 yılında Kıbrıs bilim kurulu tarafından kurulmuş, 1990 yılında faaliyete geçmiştir. Üniversite bünyesinde 77 Lisans ve Yüksekokul, 38 yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. Üniversite sunulan programlar yök tarafından tanınmaktadır.

Lefke Avrupa Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin batısındaki lefke kentinde bulunmaktadır.

Web sitesi

http://www.eul.edu.tr

Maddi Giderler
 • Uçak bileti zamana göre değişiklik arz etmektedir.
 • Bir yıllık ikamet masrafı sağlık raporu Türkiye’den alınırsa 340 lira
 • 2020-2021 eğitim yılında KKTC ye eğitim için gelen kardeşlerin; yıllık medrese aidatı yeme-içme-konaklama dahil 8000 tl (elektirik hariç)
Alınması Gerekenler
 • Risale-i Nur’dan okunulacak eser.
 • Yazı takımı (olanlar sirac getirebilir.)
 • Lise diploma fotokopisi
İletişim

MÜCAHİT AKGÜN            
Telefon:  0533 886 9123

 

ABDULVAHAB GÜLTEKİN
Telefon:  0533 860 7952

Başvur