Malezya

 • Eğitim Bilgiler
 • Üniversite Bilgileri
 • Maddi Giderler
 • Alınması Gerekenler
 • İletişim
 • Başvur
Eğitim Bilgiler

İngilizce hazırlık hakkında – CELPAD nedir?

Malezya Uluslararası İslam üniversitesi’ne kayıt yaptırıp kabul alan öğrenciler öncelikli olarak belirli düzeyde İngilizce yeterliliğine sahip olmak zorundadırlar. Bu sebeple öğrenciler lisans eğitimine başlamadan önce yeterli seviyeye ulaşana kadar İngilizce hazırlık sınıflarında okumaktadırlar.

CELPAD adı altında eğitim veren İngilizce hazırlık sınıfları toplam 6 kurdan oluşmaktadır. Genel olarak sınıflar 10-20 kişi aralığındadır. Kurs başlangıcında yapılan bir sınav ile seviyeleri belirlenen öğrenciler, sınav sonuçlarına göre sınıflara yerleştirilir.

Normal şartlar altında üniversite dışından ingilizce eğitimi için öğrenci kabul etmeyen üniversite yönetimi, imzalanan protokol çerçevesinde Hayrat Vakfı vasıtasıyla 3 aylık bir süre zarfında dil eğitimi için gelen öğrencileri kabul etmektedir. Bizim de buraya gelmek isteyen kardeşlerimiz için 3 aylık İngilizce ve Risale-i Nur programlarımız bulunmaktadır.

 

CELPAD neleri kapsar?

CELPAD içindeki dersler yazma, okuma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 başlık altında verilir. Hafta içinde iki gün sabah-öğle, iki gün öğle-akşam arası olmak üzere verilen günlük eğitim 4 saattir. Cuma günleri ise eğitim 08.30-11.30 arasıdır. Her dönemin sonunda EPT( English Preoviency Test) adı verilen İngilizce yeterlilik sınavı yapılır ve sınav sonucu lisansta 5.5 ve üzeri yüksek lisansta ise 6.0 ve üzeri  olan öğrenciler kursu geçmeye hak kazanır. Daha düşük not alanlar ise aldıkları nota göre yeni sınıflara yerleştirilir. Her dersin haftalık ders saatine göre devam zorunluluğu bulunur. Devamsızlık sınırını aşan öğrenciler dönem sonunda yapılacak olan sınava giremez ve sınıf tekrarı yapmak zorunda kalırlar.

Sene içinde 2 uzun, bir kısa olmak üzere toplam 3 eğitim dönemi bulunur. Bu dönemlerin ilki Ekim-Ocak dönemi, ikincisi Şubat- Mayıs dönemi olmak üzere toplam 14 haftadır. Temmuz-Ağustos aylarında yapılan kısa dönem ise 7 hafta sürmektedir.

 

 

Üniversite Bilgileri

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi, 1983 yılında İslami temeller üzerine kurulmuştur. Üniversitenin çatısı altında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilen 13 fakülte bulunmaktadır. İlk mezuniyetten (1987) bu yana üniversite 60 binden fazla mezun vermiştir.. Ayrıca değişik bölümlerindeki başarı sıralamasının yanısıra İslam Üniversitesi, İslami Finans bölümünde dünyada ilk sırada yer almaktadır.

 

Dil avantajları ve etnik öğrenci çeşitliliği

İslam Üniversitesi, tüm fakültelerinde Arapça ve İngilizce dillerinde ders vermektedir. Tüm bölüm öğrencileri, eğitimleri öncesinde ve eğitim sürecinde nitelikli olarak İngilizce öğrenmektedirler. Ayrıca Kuran ve Sünnet, Usûlu’d-Din gibi bölümlerde de nitelikli bir Arapça eğitimi verilmektedir. Diğer fakültelerde de yaklaşık ’lik bir Arapça yeterliliği zorunlu tutulmaktadır.

 

Kampüs olanakları

İslam Üniversitesi kampüsü 2.8 km2 alan üzerinde kuruludur. Kampüsün içerisinde fakültelerin yanısıra mahalle denilen öğrenci yurtları, kafetaryalar, konferans salonları, kütüphane, üniversite camisi, yüzme havuzu ve spor salonu gibi çok çeşitli alanlar bulunmaktadır. Hemen her haftanın belirli günleri konferanslar, seminerler ve etkinlikler düzenlenerek hem genel kültür, hem de dil öğrenimi açısından öğrencilere önemli fırsatlar sunmaktadır.

 

Yemek olanakları - giderleri      

Genel olarak Malezya halkının damak zevki bize pek uymasa da, yiyecek hususunda sıkıntı çekilmez. Genel yemek kültürü pilav ve deniz ürünleri üzerinedir. Bunların yanında et, tavuk gibi ürünler de çokça bulunan ve tercih edilen ürünlerdendir. Ayrıca şehrin ve üniversitenin çok yerinde bizim damak zevkimize daha yakın Arap ve Türk restoranları bulunmakta ve fiyat olarak da ortalama olarak Türkiye ile benzerlik göstermektedir.

Maddi Giderler

Malezya’daki eğitim masrafları, sair yurtdışı eğitim masraflarına kıyasla daha avantajlıdır. Her sene değişiklik gösterse de, üniversite lisans harçları ortalama olarak 2500-3000 USD olarak değişmektedir. Ülkeye giriş için gereken vize masrafı ise 1500 tl civarındadır. Uçak bileti masrafları ise mevsimden mevsime değişiklik arz etmektedir. Güncel eğitim masrafları ise şu şekildedir:

 

Lisans

 

Yüksek Lisans

Alınması Gerekenler

Genel olarak sıcak ve yağmurlu bir havaya sahip olan Malezya’da nem oranı oldukça yüksektir. Giyecek ihtiyaçlarının bu şartlara göre daha çok yazlık ve yağmurluk kıyafetler türünden olması daha rahat olacaktır.

 

Genel ihtiyaçlar:

 • Yeterli sayıda pantolon, tişört ve uzun kollu gömlek
 • Bolca çorap ve iç çamaşırı
 • Nevresim takımı
 • Sarık-takke, yazı takımı ve yazı eseri
 • İhtiyaç halinde kullanılmak üzere ağrı kesici vs. ilaçlar
İletişim


Telefon : 0060 18-248 0528 (Whatsapp)

Başvur